Archiwum
Zakładki:
A. Moje inne blogi
A. Zbiory moich prac z oczka blox
A1. Prace i zdjęcia prezentowane w tym blogu wykonałam sama. Co wykonałam w oparciu o dostępne źródła, wyraźnie wyjaśniam. Nie zezwalam na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości blogu.
A1a. Gdy skorzystasz z moich opisów, schematów i instrukcji wykonania czegoś, to bądź na tyle uczciwa/wy, by podać mój blog, jako źródło inspiracji i pomocy do wykonania Twojej robótki.
A1b. Zachomikować - to znaczy zapisać coś wyłącznie na własny użytek, a nie w celu rozpowszechniania czyli umożliwianie pobierania zachomikowanych plików - na to ja nie wyrażam zgody.
B. SPIS TREŚCI
C. Księga Gości
D. Wyróżnienia
E. DLA niewidomych
F. MOŻNA pomóc
G. BLOGI ROBÓTKOWE
G1. Blogi - blox
G2. Blogi - blogspot
G3. Blogi - inne
G4. Blogi - zagraniczne
H. Grupowe blogi robótkowe
I. Strony robótkowe
J. Forum
K. Moja skrzynka


MOJE BLOGI

Haft, szydełko...


Dzianina, frywolitka...


ZAMIAST WYRÓŻNIENIA
zostaw bezcenny komentarz
MOJE ZABAWY

Urodzinowy poczęstunek
- zapraszam


Hafty i przysłowia
- zapraszam


TO BYŁO

Swobodne haftowanie
- zapraszam


Moje dziesięciolecie
Zapraszam


Zabawa - zapraszam


INNE ZABAWY BLOGOWE


do 15 każdego m-ca


do 24 każdego m-ca


do 15 każdego m-ca


do końca każdego m-ca

TO BYŁO

WYBRANE POSTY

10 lat Bloxa - życzenia


Czapka łatwa


Plaster miodu


Pompony, pomponiki


Prawie kropki


Raglan bez problemu


Sposoby zszywania


Sweterek w kawałku


Buciki zapinane


Napinanie serwetki


Problem z długą żyłką


Buciki w prążki


Stabilizacja dzianiny


POMAGAJMYINNE
Liczniki na stonę


Lubię splatać oczka przy pomocy drutów i wiązać węzełki czółenkami

Wpisy z tagiem: splot reliefowy

sobota, 28 stycznia 2006

 


Ta czapka dopasowana jest do głowy, którą do zdjęcia zastąpił globus (oprócz nauki może się on przydać do robótek - jak widać).
Robiłam tę czapkę ze średnio grubej włóczki "Puchatek", grubości tex 340x2.
Nie lubię robić pięcioma drutami (chyba, że muszę) więc, jeśli się tylko da, korzystam z drutów z żyłką (jak na zdjęciu, sama żyłka ma 28 cm długości). W momencie gubienia oczek konieczna jednak jest zamiana drutów, bo oczek coraz mniej, a żyłka ciągle tej samej długości i ani rusz nie chce się kurczyć. 

Obwód głowy: 50-52 cm
Materiał: 150 g włóczki
Druty: pończosznicze (5szt+drut zapasowy) nr 3,5
Sploty: ścią­gacz 4x4 - tj.  4 o. prawe i 4 o. lewe
Wzór: przerabiać jak w opisie wykonania czapki.
Próbka (splot dżersej) 8 o. i 14 rz. = 5x5 cm

Opis wykonania czapki: 

                 

Nabrać na druty 88 o. i prze­robić w koło 18 cm ściągaczem 4x4. Przerobić jeden rząd (okrążenie) oczkami prawymi, dalej wzorem następująco: *3 o. prawe, 6 o. lewych, 3 o. prawe, 10 o. lewych* - powtarzać do końca rzędu (nazwijmy ten rząd "pierwszy" i od niego zaczynamy liczyć kolejne rzędy).  Tak przerobić 10 rzędów. 

                          

W rzędzie 11 - zrobić przekładanie oczek następująco: *przełożyć 3 o. prawe na drut zapasowy i zostawić z przodu roboty, 3 o. lewe przerabiać na lewo, oczka z drutu zapasowego przerabiać na lewo, 3 o. lewe przełożyć na drut zapasowy i zostawić z tyłu roboty, 3 o. prawe przerabiać na lewo, oczka z drutu zapasowego przerabiać na lewo, 10 o. lewych* - powtórzyć do końca rzędu.
W rzędzie 12 - *3o. prawe, 6 o. lewych, 3 o. prawe, 10 o. lewych* - powtarzać do końca rzędu. Przerobić w ten sposób kolejne 10 rzędów. 
W  rzędzie 21 - podczas przekładania oczek, wykonać jednocześnie ich gubienie - początek formowania główki. Zrobić to następująco: *przełożyć 3 o. prawe na drut zapasowy i zostawić z przodu roboty, 1o. lewe przerobić na lewo, 2 o. lewe przerobić razem na lewo, oczka z drutu zapasowego przerabiać na lewo, 3 o. lewe przełożyć na drut zapasowy i zostawić z tyłu roboty, 3 o. prawe przerabiać na lewo, 2o. lewe z drutu zapasowego przerobić razem na lewo, 1 o. lewe przerobić na lewo, 4o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 4 o. lewe* powtórzyć do końca rzędu. Zgubionych zostało 12 oczek. 
Kolejne rzędy przerabiać samymi oczkami lewymi jednocześnie gubiąc oczka w taki oto sposób:
Rząd 22 - *2 o. lewe razem na lewo, 6 o. lewych, 2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe* - zgubionych zostało 12 oczek.
Rząd 23 - *2 o. lewe razem na lewo, 4 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe* - zgubionych zostało 12 oczek.
Rząd 24 - *2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe* - zgubionych zostało 12 oczek.
Rząd 25 - *2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 1 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 1 o. lewe* - zgubionych zostało 12 oczek.
Rząd 26 - *2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe, * - zgubionych zostało 7 oczek.
Rząd 27 - *2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe, * - zgubionych zostało 7 oczek.
Na drutach pozostało 14 oczek, które zakończyć lub przeciągnąć przez nie włóczkę i zaszyć środek , a koniec nitki wciągnąć w dzianinę, aby nie wystawał.
Czapka może być noszona na jedną lub drugą stronę - jeśli bez ozdoby. Ozdobą może być  pompon kulkowy lub pędzelkowy.

Jeżeli wykonamy ściągacz na 25-27 cm, wówczas można zrobić podwójne wywinięcie.

Proszę o informacje i ewentualne uwagi dotyczące wykonania czapki.


Uwaga!

Gdy skorzystasz z powyższej instrukcji, bądź na tyle uczciwa/wy, by podać mój blog (link do notki), jako źródło inspiracji i pomocy do wykonania Twojej robótki.

Na okres jesienny najlepsze są kamizelki, potem przyjdzie pora  swetry, a potem znów kamizelki - na wiosnę.
Sklepy serwują przeróżne kamizelki – najczęściej z polaru i kreszu.
Nie wszyscy mają zdolności krawieckie i dziewiarskie, a niektórzy są po prostu wygodni (no, czasem zapracowani). Ci, którzy sami coś tworzą, wiedzą ile przyjemności sprawia własnoręczne wykonanie różnych wyrobów.
Kiedyś zrobiłam sobie taką kamizelkę:Jaka byłam dumna, że wytrwale przekładałam kolorowe włóczki, aby osiągnąć taki efekt. Niestety "wyrosłam" z niej i razem wieloma innymi swetrami przekazałam na rzecz osób potrzebujących.
Każdą rzecz, którą wykonałam i wykonuję, obdarzam ogromnym sentymentem. Nieraz trudno mi się z nimi rozstawać, ale wiem, że u mnie mogą leżeć bezużytecznie na półce, a komuś są potrzebne.

Oj! Robi się sentymentalnie.
Wracam do kamizelek - fotki kamizelek pokazane w notce pochodzą z wycinków starych gazet.
Kiedy jeszcze nie potrafiłam sama ich projektować i wykonywać obliczeń, szukałam schematu do wykonania danego fasonu, a następnie stosując upatrzony wzór (np. na swetrze) wpasowywałam w schemat. Czasem było to trudne, ale wysiłek opłacał się.  Niekiedy podobała mi się kamizelka, ale była rozpinana,stosowałam więc w miejscu plisy dodatkową ilość oczek na określony wzór (gładki – mniej oczek, warkocz – więcej) i powstawała kamizelka nie zapinana.
Teraz robię niemal "na pamięć" – taka ma być długość, więc należy zrobić podkrój na pachy, na tej wysokości ma zacząć się dekolt, więc zaczynam zbierać oczka itd. itd.

Niektóre kamizelki mogą w letnie dni lub wieczory zastąpić bluzkę.

 

 

1 ... 6 , 7