Archiwum
Zakładki:
A. Moje inne blogi
A. Zbiory moich prac z oczka blox
A1. Prace i zdjęcia prezentowane w tym blogu wykonałam sama. Co wykonałam w oparciu o dostępne źródła, wyraźnie wyjaśniam. Nie zezwalam na kopiowanie i rozpowszechnianie zawartości blogu.
A1a. Gdy skorzystasz z moich opisów, schematów i instrukcji wykonania czegoś, to bądź na tyle uczciwa/wy, by podać mój blog, jako źródło inspiracji i pomocy do wykonania Twojej robótki.
A1b. Zachomikować - to znaczy zapisać coś wyłącznie na własny użytek, a nie w celu rozpowszechniania czyli umożliwianie pobierania zachomikowanych plików - na to ja nie wyrażam zgody.
B. SPIS TREŚCI
C. Księga Gości
D. Wyróżnienia
E. DLA niewidomych
F. MOŻNA pomóc
G. BLOGI ROBÓTKOWE
G1. Blogi - blox
G2. Blogi - blogspot
G3. Blogi - inne
G4. Blogi - zagraniczne
H. Grupowe blogi robótkowe
I. Strony robótkowe
J. Forum
K. Moja skrzynka


MOJE GALERIE

Haft, szydełko...


Dzianina, frywolitka...


ZAMIAST WYRÓŻNIENIA
zostaw bezcenny komentarz
MOJE ZABAWY

Urodzinowy poczęstunek
- zapraszam


Hafty i przysłowia
- zapraszam


TO BYŁO

Swobodne haftowanie
- zapraszam


Moje dziesięciolecie
Zapraszam


Zabawa - zapraszam


INNE ZABAWY BLOGOWE


do 15 każdego m-ca


do 24 każdego m-ca


do 15 każdego m-ca


do końca każdego m-ca

TO BYŁO

WYBRANE POSTY

10 lat Bloxa - życzenia


Czapka łatwa


Plaster miodu


Pompony, pomponiki


Prawie kropki


Raglan bez problemu


Sposoby zszywania


Sweterek w kawałku


Buciki zapinane


Napinanie serwetki


Problem z długą żyłką


Buciki w prążki


Stabilizacja dzianiny


POMAGAJMYINNE
Liczniki na stonę


Lubię splatać oczka przy pomocy drutów i wiązać węzełki czółenkami
sobota, 28 stycznia 2006

Osobiście nigdy nie lubiłam nosić czapki.
Zwykle było tak: wychodzę z domu do szkoły - Mamusia pyta: a gdzie czapka?
Wpadłam więc na genialny pomysł: wychodziłam w czapce, a gdy znikałam z pola widzenia, zdejmowałam ją i wrzucałam do torby.
Kiedy tak złożyło się, że modne stały się berety, jakoś mi się odmieniło. Stwierdziłam, że co jak co, ale w berecie jest mi lepiej, szczególnie tak z ukosa - na jedno ucho.
Dziś mam jedną czapkę z daszkiem, jeden beret, a i tak wolę kaptur - ten najczęściej mam ze sobą.

Wychodząc naprzeciw tym, którzy uważają, że w czapce im "nie do twarzy" i szukając czegoś innego trafiają do mnie, proponuję wykonać beret, który wraca do łask i jest bardziej "twarzowy".
Taki właśnie beret (kiedyś) zrobiłam sobie i muszę przyznać, że bardzo go lubiłam. Może więc ktoś wykona go dla siebie i też polubi takie nakrycie głowy.
Jako wykończenie, na czubku, można zrobić tzw. "antenkę", pompon (pomponiki) lub pędzelek (pędzelki).

 

 Oto on:


Surowiec: 150 g włóczki (wełna 100% podwójna lub w mieszance - z przewagą wełny)
Druty: nr 2,5 i 3,5
Sploty: "plaster miodu" i ściągacz pojedynczy (opis nr 3 - TUTAJ)
Próbka: 5x5 cm = 9 oczek i 15  rzędów
Wymiary: obwód głowy 54-56 cm

SPLOT "plaster miodu"

 

Liczba oczek parzysta.
Rz.1 - oczka prawe
Rz.2 - 1 o. brzeg., *1 o. prawe, 1 narzut, 1 o. przełożone bez przerabiania - nitka z tyłu*, 1 o. brzeg.
Rz.3 - 1 o. brzeg., *1 o. prawe, narzut przełożyć bez przerabiania na prawy drut - nitka z tyłu, 1 o. prawe*, 1 o. brzeg.
Rz.4 - 1 o. brzeg., *nitkę przełożyć do przodu, 1 narzut, 1 o. przełożone bez przerabiania, przerobić  kolejne oczko na prawo razem z narzutem z poprzedniego rzędu*, 1 o. brzeg.
Rz.5 - 1 o. brzeg., *2 o. prawe, narzut przełożyć bez przerabiania - nitka z tyłu*, 1 o. brzeg.
Rz.6
 - 1 o. brzeg., *przerobić kolejne oczko na prawo razem z narzutem z  poprzedniego rzędu, nitkę przełożyć do przodu, 1 narzut, 1 o. przełożone bez przerabiania, *, 1 o. brzeg.
Powtarzać od 3 rzędu.

Uwaga:
narzuty w tym splocie powstają poprzez  narzucanie włóczki od przodu do tyłu roboty na oczko przekładane bez  przerabiania.WYKONANIE  BERETU
Na druty nr 2,5 narzucić 82 oczka i przerobić ściągaczem pojedynczym 6 rzędów.
Następnie zmienić druty na nr 3,5 i dodać w jednym rzędzie 20 oczek.
Przerabiać splotem "plaster miodu" 31 rzędów. Następnie za­cząć gubić oczka.
Zasada gubienia oczek w środku rzędu w tym splocie jest następująca: należy po lewej stronie roboty przerobić razem na prawo oczko z narzutem i znajdujące się za nim oczko samotne. Następne oczko z narzutem i oczko pojedyncze przełożyć na prawy drut bez przerabiania. W następnym rzędzie, po prawej stronie roboty, oczko to przerobić na pra­wo razem z oczkiem nie przerobionym i narzuconą nitką - przed przełoże­niem na prawy drut narzutu - powstałego w poprzednim rzędzie.
W opisany sposób należy w rzędzie 32 zgubić równomiernie 8 oczek i w rzędzie 33 również 8 oczek.
Dalej przerobić 2 rzędy prosto i znów zgubić po 8 oczek w rzędach 36 i 37.
Dalej przerabiać następująco: 2 rzędy prosto i zgubić po 6 oczek - kolejno w rzę­dach 40 i 41; znów 2 rzędy prosto i zgubić po 6 oczek w rzędach 44 i 45; następne 2 rzę­dy prosto i zgubić po 6 oczek w rzędach 48 i 49.
Następnie zgubić po 6 oczek w rzędach 50 i 51.
Pozostałe 10 oczek zakoń­czyć jako prosty brzeg i zszywając "zmarszczyć" lub zebrać na nitkę i zawiązać.
Brzegi zeszyć ściegiem płaskim.
Dzianiny nie odparowywać, aby nie popsuć "przestrzenności" ściegu.

UWAGA: Bardzo proszę o informację oraz uwagi dotyczące wykonania beretu. Będę ich szukać w tym miejscu.

Gdy skorzystasz z powyższej instrukcji, bądź tak miła/miły i  podaj mój blog (link do notki), jako źródło inspiracji i pomocy do wykonania Twojej robótki.

Dopisek z dnia 21.12.2008r.

Dodałam instrukcję fotograficzną - TUTAJ

 


Ta czapka dopasowana jest do głowy, którą do zdjęcia zastąpił globus (oprócz nauki może się on przydać do robótek - jak widać).
Robiłam tę czapkę ze średnio grubej włóczki "Puchatek", grubości tex 340x2.
Nie lubię robić pięcioma drutami (chyba, że muszę) więc, jeśli się tylko da, korzystam z drutów z żyłką (jak na zdjęciu, sama żyłka ma 28 cm długości). W momencie gubienia oczek konieczna jednak jest zamiana drutów, bo oczek coraz mniej, a żyłka ciągle tej samej długości i ani rusz nie chce się kurczyć. 

Obwód głowy: 50-52 cm
Materiał: 150 g włóczki
Druty: pończosznicze (5szt+drut zapasowy) nr 3,5
Sploty: ścią­gacz 4x4 - tj.  4 o. prawe i 4 o. lewe
Wzór: przerabiać jak w opisie wykonania czapki.
Próbka (splot dżersej) 8 o. i 14 rz. = 5x5 cm

Opis wykonania czapki: 

                 

Nabrać na druty 88 o. i prze­robić w koło 18 cm ściągaczem 4x4. Przerobić jeden rząd (okrążenie) oczkami prawymi, dalej wzorem następująco: *3 o. prawe, 6 o. lewych, 3 o. prawe, 10 o. lewych* - powtarzać do końca rzędu (nazwijmy ten rząd "pierwszy" i od niego zaczynamy liczyć kolejne rzędy).  Tak przerobić 10 rzędów. 

                          

W rzędzie 11 - zrobić przekładanie oczek następująco: *przełożyć 3 o. prawe na drut zapasowy i zostawić z przodu roboty, 3 o. lewe przerabiać na lewo, oczka z drutu zapasowego przerabiać na lewo, 3 o. lewe przełożyć na drut zapasowy i zostawić z tyłu roboty, 3 o. prawe przerabiać na lewo, oczka z drutu zapasowego przerabiać na lewo, 10 o. lewych* - powtórzyć do końca rzędu.
W rzędzie 12 - *3o. prawe, 6 o. lewych, 3 o. prawe, 10 o. lewych* - powtarzać do końca rzędu. Przerobić w ten sposób kolejne 10 rzędów. 
W  rzędzie 21 - podczas przekładania oczek, wykonać jednocześnie ich gubienie - początek formowania główki. Zrobić to następująco: *przełożyć 3 o. prawe na drut zapasowy i zostawić z przodu roboty, 1o. lewe przerobić na lewo, 2 o. lewe przerobić razem na lewo, oczka z drutu zapasowego przerabiać na lewo, 3 o. lewe przełożyć na drut zapasowy i zostawić z tyłu roboty, 3 o. prawe przerabiać na lewo, 2o. lewe z drutu zapasowego przerobić razem na lewo, 1 o. lewe przerobić na lewo, 4o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 4 o. lewe* powtórzyć do końca rzędu. Zgubionych zostało 12 oczek. 
Kolejne rzędy przerabiać samymi oczkami lewymi jednocześnie gubiąc oczka w taki oto sposób:
Rząd 22 - *2 o. lewe razem na lewo, 6 o. lewych, 2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe* - zgubionych zostało 12 oczek.
Rząd 23 - *2 o. lewe razem na lewo, 4 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe* - zgubionych zostało 12 oczek.
Rząd 24 - *2 o. lewe razem na lewo, 3 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe* - zgubionych zostało 12 oczek.
Rząd 25 - *2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 1 o. lewe, 2 o. lewe razem na lewo, 1 o. lewe* - zgubionych zostało 12 oczek.
Rząd 26 - *2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe, * - zgubionych zostało 7 oczek.
Rząd 27 - *2 o. lewe razem na lewo, 2 o. lewe, * - zgubionych zostało 7 oczek.
Na drutach pozostało 14 oczek, które zakończyć lub przeciągnąć przez nie włóczkę i zaszyć środek , a koniec nitki wciągnąć w dzianinę, aby nie wystawał.
Czapka może być noszona na jedną lub drugą stronę - jeśli bez ozdoby. Ozdobą może być  pompon kulkowy lub pędzelkowy.

Jeżeli wykonamy ściągacz na 25-27 cm, wówczas można zrobić podwójne wywinięcie.

Proszę o informacje i ewentualne uwagi dotyczące wykonania czapki.


Uwaga!

Gdy skorzystasz z powyższej instrukcji, bądź na tyle uczciwa/wy, by podać mój blog (link do notki), jako źródło inspiracji i pomocy do wykonania Twojej robótki.

Na okres jesienny najlepsze są kamizelki, potem przyjdzie pora  swetry, a potem znów kamizelki - na wiosnę.
Sklepy serwują przeróżne kamizelki – najczęściej z polaru i kreszu.
Nie wszyscy mają zdolności krawieckie i dziewiarskie, a niektórzy są po prostu wygodni (no, czasem zapracowani). Ci, którzy sami coś tworzą, wiedzą ile przyjemności sprawia własnoręczne wykonanie różnych wyrobów.
Kiedyś zrobiłam sobie taką kamizelkę:Jaka byłam dumna, że wytrwale przekładałam kolorowe włóczki, aby osiągnąć taki efekt. Niestety "wyrosłam" z niej i razem wieloma innymi swetrami przekazałam na rzecz osób potrzebujących.
Każdą rzecz, którą wykonałam i wykonuję, obdarzam ogromnym sentymentem. Nieraz trudno mi się z nimi rozstawać, ale wiem, że u mnie mogą leżeć bezużytecznie na półce, a komuś są potrzebne.

Oj! Robi się sentymentalnie.
Wracam do kamizelek - fotki kamizelek pokazane w notce pochodzą z wycinków starych gazet.
Kiedy jeszcze nie potrafiłam sama ich projektować i wykonywać obliczeń, szukałam schematu do wykonania danego fasonu, a następnie stosując upatrzony wzór (np. na swetrze) wpasowywałam w schemat. Czasem było to trudne, ale wysiłek opłacał się.  Niekiedy podobała mi się kamizelka, ale była rozpinana,stosowałam więc w miejscu plisy dodatkową ilość oczek na określony wzór (gładki – mniej oczek, warkocz – więcej) i powstawała kamizelka nie zapinana.
Teraz robię niemal "na pamięć" – taka ma być długość, więc należy zrobić podkrój na pachy, na tej wysokości ma zacząć się dekolt, więc zaczynam zbierać oczka itd. itd.

Niektóre kamizelki mogą w letnie dni lub wieczory zastąpić bluzkę.

 

 

Gdy któregoś dnia (po latach), zajrzałam do mojego koszyka ze swetrami "w toku" okazało się, że są 3, a nie jak myślałam – 2. Zabrałam się ostro do pracy – oczywiście wzięłam na pierwszy rzut ten, w którym było najmniej do zrobienia – zszycie elementów i oto efekt.

 

Następne czekają w kolejności.
Temu brakuje rękawów, więc najbliższe wieczory mam zajęte.

              

 

Zaś drugi ma przód i rękawy, a do zrobienia pozostał tył.


W obydwu swetrach wykorzystałam włóczki z pozostałości po robieniu innych sweterków. No może niewiele dokupiłam.

 

Dopisek parę dni później

 

Po skończeniu i zszyciu, swetry wyglądają tak:

sweter męski

sweter damski

Zostaw, proszę, ślad po sobie lub zadaj pytanie, na które postaram się odpowiedzieć w możliwie krótkim czasie.

piątek, 27 stycznia 2006

Dziewiarstwo ręczne nigdy nie zostanie wyparte przez maszynowe, pozbawione serca i duszy.
Wszystkie swetry, kamizelki, sukienki, spódnice, czapki, szaliki, rękawiczki i skarpety wykonane własnoręcznie są po stokroć cieplejsze niż maszynowe, bo robiąc je wkładamy w nie dużą dawkę własnego ciepła.
Tu będę dzielić się tym, co kocham najbardziej - robótki dziewiarskie.
Znajdą tu swoje miejsce opisy wykonania prostych splotów, od których zwykle zaczyna się przygoda z dzianiną. Później, w miarę nabywania umiejętności, każdy sięga po coraz to trudniejsze wzornictwo.
Teraz już nie robię na drutach tyle co jeszcze kilka lat wstecz, ale chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami z tymi, którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym.
Mnóstwo ludzi zagląda do mnie na splocik.blox, otrzymuję sporo maili z zapytaniami o technikę dziewiarską. Widać, to co doświadczone i sprawdzone przez kogoś jest cenniejsze niż książka o tej tematyce. Jest mi niezmiernie miło, że tyle osób chce skorzystać z mojej wiedzy i mojego doświadczenia
Postanowiłam więc wyodrębnić tematy dotyczące dzianiny i stąd drugi blog.

1 ... 56 , 57