MOJE GALERIE

Haft, szydełko...


Dzianina, frywolitka...


WYBRANE POSTY

Swobodne haftowanie
- zapraszam


Częstuję - rozdaję
Zapraszam


Zabawa - zapraszam


10 lat Bloxa - życzenia


Czapka łatwa


Plaster miodu


Pompony, pomponiki


Prawie kropki


Raglan bez problemu


Sposoby zszywania


Sweterek w kawałku


Buciki zapinane


Napinanie serwetki


Problem z długą żyłką


Buciki w prążki


Stabilizacja dzianiny


ZAMIAST WYRÓŻNIENIA
zostaw bezcenny komentarz
POMAGAJMYZABAWY BLOGOWEINNE
Liczniki na stonę


Lubię splatać oczka przy pomocy drutów i wiązać węzełki czółenkami
Blog > Komentarze do wpisu

Sweter z warkoczami

Dopiero wczoraj pozszywałam sweter, który robiłam "z doskoku" na zmianę z innymi robótkami. Niezła była zabawa z warkoczami i warkoczykami różnej grubości i krzyżowania w różnych rządkach. Jak ja kocham takie wyzwania!

                       przód                                                          


                           tył


No, nie jest jeszcze skończony, bo zastanawiam się nad zapięciem. Pierwotnie miał być zamek, ale myślę, czy nie wykombinować czegoś innego. Póki co, pomysł dojrzewa, być może zamek zwycięży.

Do wykonania tego swetra wykorzystałam krzyżowanie oczek, dzięki któremu otrzymuje się wszelkiego rodzaju warkocze i wzory wypukłe. W zależności od ilości krzyżowanych oczek, powstaje warkocz szerszy lub węższy, podwójny lub potrójny. W zależności od liczby wykonanych rządków, miejsca przeplatania mogą być umieszczone gęsto lub rzadko.

Krzyżując kilka oczek ciągle w tym samym kierunku uzyskujemy wypukły, skośny garbik. Dzięki takiemu krzyżowaniu oczek możemy uzyskiwać na powierzchni swetra różne figury wypukłe, ja utworzyłam coś na kształt rombów. Ich środkiem przebiegają dwa warkoczyki (każdy z dwóch oczek) krzyżujące się do siebie. Wewnątrz rombów zastosowałam splot - ryż podwójny, opisany gdzieś kategorii "Podstawy dziania".  

Myślę, że zbliżenia charakterystycznych fragmentów swetra, pozwalają odczytać ile oczek i w jaki sposób są krzyżowane.

   

  

  

Wykonanie skrzyżowania oczek jest dość proste. Potrzebny jest dodatkowy (najlepiej krótki drut), na który tymczasowo przekładamy oczka. Poniższe rysunki przedstawiają krzyżowanie dwóch oczek, ale zapewniam, że tak samo wykonuje się krzyżowanie dowolnej liczby oczek.  

Skrzyżowanie w lewo - 2 oczka prawe z 2 ocz­kami

 Należy przenieść 2 oczka na zapasowy drut i zostawić z przodu roboty, przerobić na prawo 2 kolejne oczka, następnie przerobić na prawo oczka z zapasowego drutu.

Skrzy
żowanie w prawo - 2 oczka prawe z 2 ocz­kamiNależy przenie
ść 2 oczka na zapaso­wy drut i zostawić w tyle roboty, przerobić na prawo 2 kolejne oczka, potem przerobić na pra­wo 2 oczka z zapasowego drutu.

Proste, prawda???

środa, 08 lutego 2006, splocik

Polecane wpisy

 • Grudki albo groszki

  Jakoś nie pasuje mi nazwa guzki - wolę grudki albo groszki. Jak wykonać taki element wystający z dzianiny? To pytanie zadają najczęściej początkujące dziewiarki

 • Z małym opóźnieniem

  Pod choinką (jak pisałam TUTAJ ) znalazł się prezent, który wzbudził sporo śmiechu, ponieważ był niekompletny i ze szczególną karteczką - tekst przemilczę. Było

 • Było wesoło

  Nie udało się w tajemnicy (pisałam TUTAJ ) skończyć męskiego swetra. Powody były dwa. Jeden powód był raczej do przewidzenia, ale nie chciałam dopuścić takich m

 • Przekręt po mojemu

  Oglądając prace pani Doroty niezmiennie czerpie nowe inspiracje. Niedawno pochłonęły mnie swetry typu przekręt. Przy jej opisie wydawały się dość proste w wyko

 • Rudy, krótki, szybki sweterek

  Już zapomniałam jak to jest zrobić coś naprawdę szybko. Zacząć i skończyć jednego dnia. Ten sweter podpatrzyłam na necie i strasznie mi się spodobał. Włóczka w

Komentarze
2006/02/08 17:22:29
Sweterek w warkocze wyglada bardzo efektownie. Myślę, ze zapięcie na zamek bedzie najbardziej odpowiednie. Bardzo czytelnie objasniłaś ścieg. Nawet początkująca osoba bez trudu poradzi sobie z tymi splotami.
Ala
alutka.blogspot.com/
-
2006/02/08 18:16:02
Alu - właśnie o to chodzi.
-
2006/02/09 21:05:20
Imponujący... ja lubię prostsze swetry, tzn. z mniejszą ilością wzorów ale podziwiam za piękne wykonanie i wytrwałość :-)
Pozdrawiam!
-
2006/02/12 11:59:30
Ale ciekawe te warkocze! jeszcze takich nie widziałam ;-)
-
2006/02/12 21:01:58
Pikselko - już myślałam, że Cię niczym nie zaskoczę.